Inwestowanie w kolekcjonerskie monety

Jeśli myślisz o kupowaniu monet kolekcjonerskich jako inwestycji, Federalna Komisja Handlu (FTC), krajowa agencja ochrony konsumentów, ma dla Ciebie trzy słowa: badania, badania, badania. W rzeczywistości agencja mówi, że nie ma potencjalnego inwestora, który mógłby pozwolić sobie na to, by nie tracić czasu na zbieranie monet, oceniając je i sprzedawców, którzy je sprzedają.

Monety kolekcjonerskie mają dla kolekcjonerów wartość historyczną lub estetyczną. Wartość wielu monet kolekcjonerskich przekracza ich wartość stopu, ponieważ ich zawartość metali szlachetnych jest tak mała. Kolekcjonerowie monet odnoszą się do tej wartości kolekcjonerskiej jako wartości numizmatycznej i twierdzą, że jest ona zdeterminowana przez czynniki takie jak rodzaj monety, rok jej wybicia, miejsce, w którym ją wybito, i jej stan – lub „stopień”.

Sprzedawcy, którzy sprzedają monety kolekcjonerskie, często mają cenne monety ocenione przez profesjonalne służby. Równiarka analizuje stan monety na podstawie zestawu kryteriów. Następnie oceniający przypisuje mu ocenę liczbową od 1 do 70 i umieszcza ją w plastikowym pokrowcu dla ochrony. Ale czynniki takie jak „ogólny wygląd” i „atrakcyjność oczu” są subiektywne, a ocena przypisana do konkretnej monety może się różnić w zależności od sprzedawcy. Co więcej, drobne różnice między ocenami mogą oznaczać duże różnice w wartości lub cenie monety. Różnica jednej klasy w tej samej monecie może oznaczać stratę lub zysk wartości tysięcy dolarów. Podmiotowość w klasyfikacji oznacza, że ​​istnieje prawdziwe nieodłączne ryzyko związane z inwestowaniem w monety.

Spodziewaj się wstrzymać inwestycję przez co najmniej 10 lat, zanim możliwe będzie osiągnięcie zysku. Dzieje się tak dlatego, że dealerzy zwykle sprzedają monety kolekcjonerskie za pomocą znaczników. Tak zarabiają. Ponadto rynek monet numizmatycznych może nie być taki sam jak rynek metali szlachetnych lub monet kruszcowych. Jest możliwe, że cena złota może wzrosnąć, a wartość monety numizmatycznej maleje.
Zbadaj, zanim zainwestujesz

Jeśli myślisz o inwestowaniu w kolekcjonerskie monety, nie spiesz się i poznaj ten temat.

Zapytaj o wartość stopu monety – podstawową wartość monetarną monety, jeśli została stopiona i sprzedana. Wartość stopu dla praktycznie wszystkich monet kruszcowych i monet kolekcjonerskich jest powszechnie dostępna.
Czytaj magazyny branżowe, aby sprawdzić wartość hurtową monet. Należy pamiętać, że monety kolekcjonerskie zwykle sprzedają za premię lub marżę po cenie hurtowej, aby dealer mógł czerpać zyski. Aktualne oferty cen hurtowych można znaleźć w magazynach branżowych, takich jak biuletyn dla sprzedawców monet i biuletyn certyfikowanych dystrybutorów monet.
Wyjaśnij prowizję lub opłaty, które pobiera sprzedawca metali lub broker.
Badaj monety osobiście. Trudno, jeśli nie niemożliwe, podjąć praktyczną decyzję o kupnie określonej monety na podstawie zdjęcia lub rozmowy ze sprzedawcą.
Zapytaj o ocenę monety. Jeśli moneta została profesjonalnie oceniona, sprawdź w rankingu. Czy jest niezależny od dealera? Jaka jest jego reputacja w branży? Dwie usługi powszechnie używane przez dealerów to Professional Coin Grading Service (PCGS) i Numismatic Guaranty Corporation (NGC). Jeśli podejrzewasz, że gatunek monety jest fałszywy lub został zmodyfikowany, sprawdź numer seryjny na obudowie monety lub dokument skarpy. Większość legalnych równiarki przypisują numer seryjny do każdej monety, którą oceniają, aby kupujący mogli niezależnie zweryfikować ocenę. Możesz sprawdzić numer seryjny online lub przez telefon.
Uzyskaj drugą opinię na temat oceny i wartości monety, którą rozważasz, jako podwójnej kontroli ważności oceny.
Uzyskaj pisemną kopię zasady zwrotów. Wielu renomowanych dealerów oferuje okres zwrotu, jeśli nie jesteś zadowolony z zakupu. Czternaście dni jest typowe.
Zapytaj o zasady dotyczące odkupu, ponieważ różnią się one między dealerami. Niektórzy mogą zaoferować odkupienie monety, jeśli jej stan jest taki sam, jak w przypadku zakupu od nich. Inni kupią twoją monetę, ale obciążą cię opłatą prowizyjną. Jeszcze inni mogą oferować tylko kredyt sklepowy.
Rozważ implikacje podatkowe. Internal Revenue Service klasyfikuje niektóre produkty ze złota jako przedmioty kolekcjonerskie. Dochód ze sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich może być opodatkowany według wyższej stawki niż inne inwestycje. Odwiedź irs.gov lub skonsultuj się z certyfikowanym publicznym księgowym, aby uzyskać więcej informacji.
Sprawdź dealerów monet w wyszukiwarce online. Przeczytaj o doświadczeniach innych ludzi. Jeśli to możliwe, staraj się komunikować w trybie offline, aby wyjaśnić jakiekolwiek szczegóły. Ponadto należy skontaktować się z prokuratorem generalnym i lokalną agencją ochrony konsumentów. Sprawdzanie z tymi organizacjami w społecznościach, w których znajdują się organizatorzy, jest dobrym pomysłem, ale zdaj sobie sprawę, że nie jest to głupie: może być zbyt wcześnie, aby ktoś zdał sobie sprawę, że został oszukany lub złożył skargę władze.

Tip-Offs do rip-off

Oszustwa w monetach kolekcjonerskich zazwyczaj obejmują fałszywe roszczenia dotyczące klasyfikacji, wartości bieżącej lub opcji odkupu.

Fałszywe skargi – Pozbawieni skrupułów sprzedawcy monet kolekcjonerskich często nadmuchują stopę swoich monet. Niektórzy dealerzy oceniają swoje monety we własnym zakresie lub za pomocą rzadziej stosowanych usług klasyfikacji. Inne tworzą sfałszowane dokumenty ocen lub umieszczają monety o niższej wartości w przypadkach oznaczonych wyższą oceną. Odejdź od zakupu, jeśli wydaje się, że sprawa została otwarta, jeśli dokumenty wydają się być zmienione lub jeśli sprzedawca nie pokaże ci dokumentów skargi lub nie zbada sprawy przed zakupem.

Fałszywe twierdzenia na temat aktualnej wartości – niektórzy sprzedawcy dokładnie oceniają swoje monety, ale przesadnie je oceniają lub wprowadzają klientów w błąd co do ich wartości. Na przykład sprzedawca może pobrać 5 000 USD za dokładnie wyselekcjonowane złoto indyjskie o wartości 10 USD, mimo że obecna wartość detaliczna monety może wynosić 1 750 USD.

Fałszywe roszczenia dotyczące opcji Buy Back – Wielu sprzedawców monet kolekcjonerskich oferuje opcje „odkupu”, aby dać nabywcom poczucie bezpieczeństwa w swojej inwestycji. Nieuczciwi sprzedawcy nie honorują opcji lub nie ujawniają prowizji i innych opłat, które dołączają do opcji. W takich przypadkach może się okazać, że Twoim prawdziwym wyborem jest posiadanie monet kolekcjonerskich lub ich sprzedaż ze stratą na wolnym rynku.
Słowniczek złota

Zapytaj cenę – Cena, którą oferuje sprzedawca.

Cena kupna – Cena, którą krupier płaci za złoto lub sztabki.

Sztabka – Metale szlachetne, takie jak platyna, złoto lub srebro w postaci prętów lub innych kształtów magazynowych. Monety bulionowe również są wykonane z tych metali.

Moneta kolekcjonerska, Moneta Historyczna lub Moneta numizmatyczna – Moneta, której wartość opiera się na rzadkości, zapotrzebowaniu, stanie i emisji; w rzeczywistości może być warta więcej niż jego wartość złota.

Melt Value – Podstawowa wewnętrzna wartość monety, jeśli została stopiona i sprzedana.

Premia – Kwota, o jaką wartość rynkowa monety lub sztabki przewyższa rzeczywistą wartość jej zawartości złota. Sprzedawca może odzyskać część składki przy odsprzedaży.

Cena natychmiastowa – obecna cena na rynku fizycznym dla natychmiastowej dostawy złota; czasami nazywany ceną gotówkową.

Spread – Różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży.

Troy Uncji – Jednostka masy metali szlachetnych. Jedna uncja trojańska wynosi 480 ziaren, 1,09711 uncji lub 31,103 grama.

Dodaj komentarz