Inwestowanie w monety

Jeśli myślisz o inwestowaniu w monety kruszcowe lub sztabki, Federalna Komisja Handlu (FTC), krajowa agencja ochrony konsumentów, twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem jest zbadanie dostępnych opcji i uzyskanie mądrości. Bycie niedoinformowanym może mieć poważne konsekwencje.

Sztabka to duża ilość metalu szlachetnego, zwykle złota lub srebra, oceniona wagowo, zazwyczaj odlewana jako wlewki lub sztabki i sprzedawana przez duże banki i dealerów. Możesz także kupić sztabki jako monety.

Monety bulionowe są wybijane z metali szlachetnych, zwykle złota lub srebra, i kupowane w celach inwestycyjnych od dużych banków, dealerów monet, firm maklerskich i dealerów metali szlachetnych. Ich wartość opiera się na zawartości złota lub srebra. Ceny wahają się codziennie, w zależności od ceny złota i srebra na rynkach światowych. Być może najbardziej znanymi monetami bulionowymi są American Gold Eagle, Canadian Maple Leaf, Australian Gold Nugget i South African Krugerrand.

Mennica Stanów Zjednoczonych produkuje złote, srebrne i platynowe monety sztabowe od 1986 roku i gwarantuje ich zawartość metali szlachetnych. Mennica produkuje dwa rodzaje monet sztabowych:

Dowód monet sztabowych, które są specjalnie wybijane dla kolekcjonerów i zwykle sprzedawane w ochronnej gablocie bezpośrednio przez mennicę.
Uncirculated bullion coins, które są bite do celów inwestycyjnych i sprzedawane wybranej liczbie autoryzowanych nabywców w oparciu o aktualną cenę rynkową (cenę spot) dla metali szlachetnych oraz niewielką składkę naliczaną przez mennicę.

Zagraniczne rządy również wybijają monety, ale nie mogą być produkowane zgodnie z tymi samymi standardami, co monety amerykańskie, i nie są gwarantowane przez rząd USA. Wartość zagranicznych monet sztabowych zależy przede wszystkim od wartości roztopionego metalu – podstawowej wartości sztabki monety w przypadku stopienia i sprzedaży. Stan monety kruszcowej – jej „klasa” – nie jest najważniejszym czynnikiem determinującym jej cenę.
Zbadaj, zanim zainwestujesz

Inwestowanie w kruszce lub monety bulionowe to ważna decyzja. Jeśli myślisz o tym:

Zapytaj o wartość stopu monety. Wartość stopu dla praktycznie wszystkich monet kruszcowych i monet kolekcjonerskich jest powszechnie dostępna.
Skonsultuj się z renomowanym doradcą finansowym, któremu ufasz, który ma specjalistyczną wiedzę inwestycyjną. Możesz także porozmawiać z innymi inwestorami.
Robić zakupy. Większość banków oferuje złoto, często o niższej marży niż dealerzy. Możesz również wprowadzić nazwę monety w internetowej wyszukiwarce, aby porównać ceny z innymi sprzedawcami.
Uzyskaj niezależną ocenę konkretnego zasobu, który rozważasz. Ocena sprzedawcy może być zawyżona.
Rozważ dodatkowe koszty związane z inwestycją. Może zaistnieć potrzeba wykupienia ubezpieczenia lub sejfu, lub może być konieczne wynajęcie magazynu zewnętrznego w celu zabezpieczenia swojego złota. Koszty te zmniejszą potencjał inwestycyjny kruszców.
Wystrzegaj się kupowania złota lub sztabek, które nie zostaną ci dostarczone, ale raczej do „zabezpieczonego obiektu” przez sprzedającego lub osobę trzecią. Kupując metale bez odbioru, stajesz wobec ryzyka, że ​​metal nie istnieje, nie ma opisanej jakości lub nie jest odpowiednio ubezpieczony.
Odejdź od stoisk sprzedaży, które minimalizują ryzyko, a przedstawiciele handlowi twierdzą, że ujawnianie informacji na piśmie to tylko formalności wymagane przez rząd, a zatem nie są konieczne. Renomowani przedstawiciele handlowi są przekonani o ryzyku związanym z konkretnymi inwestycjami.
Odmówić „działać teraz”, niezależnie od konsekwencji. Każda skala sprzedaży, która zachęca do natychmiastowego zakupu, jest sygnałem do odejścia i trzymania pieniędzy w kieszeni.

Sprawdź firmę, wpisując jej nazwę w wyszukiwarce online. Przeczytaj, czy inni mają coś do powiedzenia na temat swoich doświadczeń z firmą. Jeśli to możliwe, staraj się komunikować w trybie offline, aby wyjaśnić jakiekolwiek szczegóły. Ponadto należy skontaktować się z prokuratorem generalnym i lokalną agencją ochrony konsumentów. Sprawdzanie z tymi organizacjami w społecznościach, w których znajdują się organizatorzy, jest dobrym pomysłem, ale zdaj sobie sprawę, że nie jest to głupie: może być zbyt wcześnie, aby ktoś zdał sobie sprawę, że został oszukany lub złożył skargę władze.
Poproś o gwarancję lub certyfikat autentyczności na zawartość metali szlachetnych w kruszcu. Zbadaj firmę odpowiedzialną za gwarancję lub certyfikat, ponieważ certyfikaty „autentyczności” mogą zostać sfałszowane.

Tip-offs do rip-off

Złamania w złocie często zawierają fałszywe stwierdzenia dotyczące zawartości, rzadkości lub wartości:

Fałszywe roszczenia – Pozbawieni skrupułów sprzedawcy często przelatują nad swoimi monetami, kłamią o zawartości kruszców lub próbują przekazać zwykłe monety sztabowe jako rzadkie monety kolekcjonerskie. Niektórzy nieuczciwi sprzedawcy mogą nawet próbować sprzedawać monety, które w ogóle nie są monetami. Inni mogą próbować sprzedawać kawałki kruszcu o tym samym projekcie co monety z amerykańskiej mennicy, ale w różnych rozmiarach. Rzeczywiście, prywatne mennice emitują monety, które wyglądają jak monety sztabkowe wybite przez zagraniczne rządy, ale mogą mieć niewielką lub żadną zawartość złota. Twoja najlepsza obrona to studiowanie rynku i ostrożne wybieranie sprzedawcy.

Wykorzystane oszustwa inwestycyjne – Inwestycje wykorzystujące zyski są inwestycjami wysokiego ryzyka, które mogą spowodować utratę jeszcze większej ilości pieniędzy niż pierwotnie zainwestowano. Zazwyczaj w przypadku oszustwa inwestycyjnego związanego z dźwignią, telemarketer lub strona internetowa stwierdzą, że cena metalu ma wkrótce wzrosnąć i że można uzyskać znaczące zyski, dokonując niewielkiej wpłaty za metal, często nawet o 20 procent. Zdaniem marketera, płacąc tylko 20 procent ceny zakupu, możesz zdobyć więcej metalu, niż gdybyś musiał zapłacić 100 procent ceny zakupu.

W rzeczywistości, pożyczyłeś pieniądze – aż 80 procent ceny zakupu metalu – od instytucji finansowej, która twierdzi, że utrzyma dla ciebie metal, i pobierze miesięczne opłaty za przechowywanie i odsetki. Zamiast wysyłać ci rachunek za te opłaty, instytucja zmniejszy twój kapitał w inwestycji. Gdy Twój kapitał spadnie poniżej określonego poziomu (na przykład 15 procent ceny zakupu), instytucja finansowa wystawi „wezwanie do zapłaty”, wymagające od Ciebie spłacenia dodatkowych środków w celu przeniesienia kapitału powyżej poziomu równego cenie akcji. Jeśli nie możesz zapłacić lub odmówić zapłaty dodatkowych pieniędzy, pożyczkodawca sprzedaje metal, aby spłacić pożyczkę i wysłać ci rachunek, jeśli sprzedaż metalu nie pokrywa należnej kwoty.

Inwestycje te wiążą się z dużym ryzykiem, ponieważ otrzymasz wezwanie do zapłaty, jeżeli cena metalu spadnie, pozostanie na tym samym poziomie lub po prostu nie wzrośnie na tyle, aby zrównoważyć rosnące koszty magazynowania i odsetki.
Słowniczek złota

Zapytaj cenę – Cena, którą oferuje sprzedawca.

Cena kupna – Cena, którą krupier płaci za złoto lub sztabki.

Sztabka – Metale szlachetne, takie jak platyna, złoto lub srebro w postaci prętów lub innych kształtów magazynowych. Monety bulionowe również są wykonane z tych metali.

Moneta kolekcjonerska, Moneta Historyczna lub Moneta numizmatyczna – Moneta, której wartość opiera się na rzadkości, zapotrzebowaniu, stanie i emisji; w rzeczywistości może być warta więcej niż jego wartość złota.

Melt Value – Podstawowa wewnętrzna wartość monety, jeśli została stopiona i sprzedana.

Premia – Kwota, o jaką wartość rynkowa monety lub sztabki przewyższa rzeczywistą wartość jej zawartości złota. Sprzedawca może odzyskać część składki przy odsprzedaży.

Cena natychmiastowa – obecna cena na rynku fizycznym dla natychmiastowej dostawy złota; czasami nazywany ceną gotówkową.

Spread – Różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży.

Troy Uncji – Jednostka masy metali szlachetnych. Jedna uncja trojańska wynosi 480 ziaren, 1,09711 uncji lub 31,103 grama.

Dodaj komentarz