Wynajęcie kontrahenta #1

Dodajesz pokój, odnawiasz piwnicę lub wykonujesz jakieś bardzo potrzebne naprawy? Znalezienie dobrego kontrahenta jest ważne – projekt związany z udoskonaleniem domu może cię kosztować. Dobra reklama nie jest dowodem, że wykonawca wykonuje dobrą pracę. Dowiedz się dla siebie. Skontaktuj się z przyjaciółmi, sąsiadami lub współpracownikami, którzy wykonali już prace usprawniające, i sprawdź reputację kontrahenta w zaufanych witrynach z ocenami online. Uzyskaj pisemne dane szacunkowe od kilku firm, mając na uwadze, że najtańszy licytant może nie być najlepszym wyborem. Ważne również: znać oznaki oszustwa.

 

Znalezienie wykonawcy

Przed wynajęciem wykonawcy

Po wynajęciu wykonawcy

Oznaki oszustwa Home Improvement

Zgłoś problem

Po więcej informacji

 

Znalezienie wykonawcy

 

W zależności od tego, jak duży i złożony jest projekt, możesz zatrudnić:

 

generalny wykonawca, który zarządza wszystkimi aspektami projektu, w tym zatrudnianiem i nadzorowaniem podwykonawców, uzyskiwaniem pozwoleń na budowę i planowaniem inspekcji

specjalistyczny wykonawca, który instaluje konkretne produkty, takie jak szafki i armatura łazienkowa

architekt, który projektuje domy, dodatki i główne remonty – szczególnie te, w których występują zmiany strukturalne

projektant lub projektant / wykonawca budowy, który świadczy obie usługi

 

Wykonaj swoje badania

Sprawdź u znajomych, sąsiadów lub współpracowników, którzy korzystali z usług wykonawcy

 

Jeśli możesz, spójrz na wykonaną pracę i zapytaj o ich doświadczenia.

Spójrz na witryny, którym ufasz tym ocenom postów i opiniom

 

Czy ludzie wydają się mieć podobne doświadczenia, dobre czy złe? Możesz również sprawdzić reputację online kontrahenta, wyszukując nazwę firmy za pomocą słów takich jak „oszustwo”, „oszustwo” lub „reklamacja”.

Dowiedz się, jak długo pracują

 

Szukaj ugruntowanej firmy, której reputację możesz sprawdzić.

Sprawdź kwalifikacje, takie jak licencjonowanie

 

Wiele stanów, ale nie wszystkie, wymagają od kontrahentów uzyskania licencji i / lub powiązania. Skontaktuj się z lokalnym działem budowlanym lub agencją ochrony konsumenta, aby dowiedzieć się o wymaganiach licencyjnych w Twojej okolicy. Licencjonowanie może się wahać od prostej rejestracji do szczegółowego procesu kwalifikacji. Jeśli twoje państwo lub miejscowość ma prawa licencyjne, upewnij się, że licencja wykonawcy jest aktualna.

Przed wynajęciem wykonawcy

Uzyskaj szacunki

 

Po zawężeniu opcji uzyskaj pisemne dane szacunkowe od kilku firm. Nie wybieraj automatycznie najniższego oferenta. Poproś o wyjaśnienie, czy istnieje przyczyna różnicy w cenie.

Zadawać pytania

Ile projektów takich jak mój ukończyłeś w zeszłym roku?

 

Poproś o listę, aby zobaczyć, jak znajomy jest kontrahent z twoim typem projektu.

Czy mój projekt będzie wymagał pozwolenia?

 

Większość stanów i miejscowości wymaga pozwolenia na projekty budowlane, nawet w przypadku prostych zadań, takich jak pokłady. Właściwy wykonawca uzyska wszelkie niezbędne pozwolenia przed rozpoczęciem pracy nad twoim projektem. Możesz wybrać kontrahenta zaznajomionego z procesem udzielania pozwoleń w twoim hrabstwie, mieście lub mieście.

 

Czy mogę otrzymać listę referencji?

 

Wykonawca powinien być w stanie podać nazwiska, adresy i numery telefonów co najmniej trzech klientów z takimi projektami jak twój. Zapytaj każdego klienta, jak dawno temu był projekt i czy został ukończony na czas. Czy klient był zadowolony? Czy były jakieś nieoczekiwane koszty? Czy pracownicy pojawili się na czas i posprzątali po skończeniu pracy? Możesz również powiedzieć wykonawcy, że chcesz odwiedzić zlecenia w toku.

Jakie rodzaje ubezpieczeń nosisz?

 

Wykonawcy powinni:

 

Odpowiedzialność osobista

Kompensacja pracowników

pokrycie szkód majątkowych

 

Poproś o kopie certyfikatów ubezpieczeniowych i upewnij się, że są aktualne lub możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za jakiekolwiek obrażenia i szkody, które wystąpią w trakcie projektu.

Czy będziesz używać podwykonawców w tym projekcie?

 

Jeśli tak, upewnij się, że podwykonawcy mają również aktualne ubezpieczenie i licencje, jeśli jest to wymagane.

 

Aby znaleźć budowniczych, remodelerów i powiązanych dostawców w swojej okolicy, którzy są członkami Krajowego Stowarzyszenia Budowniczych Domów, odwiedź nahb.org. Aby znaleźć szczegółowe informacje na temat budowniczego, usługodawcy lub remodeler w Twojej okolicy, skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem budowniczych domów.

Zapoznaj się z opcjami płatności

Nie płacić gotówką

 

W przypadku mniejszych projektów można zapłacić czekiem lub kartą kredytową. Wiele osób organizuje finansowanie większych projektów.

Spróbuj ograniczyć swoją zaliczkę

 

Niektóre przepisy państwowe ograniczają kwotę pieniędzy, którą wykonawca może zażądać jako zaliczkę. Skontaktuj się ze swoim stanem lub lokalną agencją konsumencką, aby dowiedzieć się o prawie obowiązującym w Twojej okolicy.

Postaraj się, aby płatności w trakcie projektu były uzależnione od ukończenia określonych ilości pracy

 

W ten sposób, jeśli praca nie idzie zgodnie z harmonogramem, płatności na rzecz kontrahenta również są opóźnione.

Uzyskaj pisemną umowę

 

Wymagania kontraktowe różnią się w zależności od stanu. Nawet jeśli twoje państwo nie wymaga pisemnej zgody, poproś o jeden. Powinien być jasny i zwięzły oraz zawierać informacje o tym, kto, co, gdzie, kiedy i ile kosztuje Twój projekt. Przed podpisaniem umowy upewnij się, że obejmuje ona:

 

nazwa wykonawcy, adres, numer telefonu i numer licencji (jeśli wymagane)

szacunkową datę rozpoczęcia i zakończenia

harmonogram płatności dla wykonawcy, podwykonawców i dostawców

zobowiązanie wykonawcy do uzyskania wszystkich niezbędnych zezwoleń

sposób obsługi zamówień zmiany. Zlecenie zmiany jest pisemnym upoważnieniem wykonawcy do dokonania zmiany lub uzupełnienia pracy opisanej w pierwotnej umowie i może wpłynąć na koszt i harmonogram projektu.

szczegółową listę wszystkich materiałów, w tym kolor, model, rozmiar i markę każdego produktu. Jeśli niektóre materiały zostaną wybrane później, umowa powinna określać, kto jest odpowiedzialny za wybór każdej pozycji i ile pieniędzy przeznaczono na nią (jest to tak zwany „zasiłek”).

informacje na temat gwarancji dotyczących materiałów i wykonania, wraz z nazwiskami i adresami tego, kto je honoruje – wykonawcą, dystrybutorem lub producentem. Należy również podać długość okresu gwarancji i wszelkie ograniczenia.

co wykonawca wykona i czego nie zrobi. Czy na przykład czyszczenie witryny i transport śmieci są wliczone w cenę? Poproś o klauzulę „miotły”, która spowoduje, że wykonawca będzie odpowiedzialny za wszystkie prace związane z czyszczeniem, w tym wycieki i plamy.

wszelkie obietnice złożone podczas rozmów lub połączeń. Jeśli nie pamiętasz, możesz mieć pecha – lub dodatkowo obciążony.

pisemne oświadczenie o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu trzech dni roboczych, jeśli podpisałeś go w swoim domu lub w innym miejscu niż stałe miejsce prowadzenia działalności przez sprzedającego

Dodaj komentarz