Zakupy dla antyków

Mówi się, że naśladownictwo jest najszczerszą formą pochlebstwa. Ale nie jest to komplement, gdy do oszukiwania konsumentów używa się imitacji lub reprodukcji. Kiedy konsumenci kupują to, co im powiedziano, to prawdziwe zabytkowe lub zabytkowe kolekcje, ale później dowiedzą się, że świadomie sprzedali fałszywkę, która może sprzedać za mniej, to oszustwo.

Kupowanie i sprzedawanie antyków i przedmiotów kolekcjonerskich to wielki interes. Antyki można kupić na aukcjach, w sklepach, na wystawach iw Internecie. Możesz nawet odkryć skarby na targach garażowych i pchlich targach. Przed dokonaniem zakupu Federalna Komisja Handlu (FTC), krajowa agencja ochrony konsumenta oraz Stowarzyszenie Profesjonalnych Menedżerów Pokazów, organizacja non-profit reprezentująca producentów pokazów antyków i kolekcjonerskich, mówią, że jest to inteligentny nabywca, który dowiaduje się o różnice między autentycznymi antykami, reprodukcjami i ich fałszywymi odpowiednikami.
„A” dotyczy antyczne: nauka języka

Zanim kupisz antyki, ważne jest, aby zrozumieć niektóre terminy używane na rynku.

Zgodnie z prawem zabytkowy przedmiot ma przynajmniej 100 lat.

Kolekcjonerstwo to wszystko, co ludzie zbierają. Wiek przedmiotu kolekcjonerskiego nie jest ważny, chyba że przedmiot jest oznaczony jako vintage collectible. Vintage collectible to przedmiot, który ma co najmniej 50 lat.

Reprodukcja jest przedmiotem stworzonym, aby wyglądać jak oryginał, ale nie ma żadnej wartości w świecie antyków. Na przykład, można produkować nowe meble przypominające style z XVIII wieku, takie jak Queen Anne, Chippendale i Hepplewhite. To samo dotyczy antycznej reprodukcji biżuterii – przedmioty nie są stare; po prostu są one wytwarzane w stylu pewnego okresu, np. w epoce wiktoriańskiej. W zależności od jakości materiałów i procesu produkcyjnego reprodukcja może być droga, ale nie tak droga jak oryginał. Dla nie-eksperta może być również trudne odróżnienie dobrze wykonanej reprodukcji od oryginału.

Możesz również zobaczyć lub usłyszeć termin „repro”. Repro nie jest skrótem od reprodukcji. Niektórzy używają terminu „repro” do opisania nowego przedmiotu, który został celowo stworzony z zamiarem oszukania i sprzedania za oryginalną, antyczną cenę. Zasadniczo repro jest fałszywe. Na przykład, pozbawiony skrupułów sprzedawca może świadomie próbować sprzedać ci lampę Tiffany jako oryginał. Można fałszować przedmioty z różnych kategorii, w tym porcelany, wyrobów szklanych, biżuterii, srebra, obrazów, grafik, tkanin, rzeźb w drewnie, mosiądzu i miedzi.

Przewodniki cenowe to książki wypełnione informacjami technicznymi na temat konkretnych antyków, krótkich historii, referencji, krótkich opisów, zdjęć i średnich cen detalicznych. Wymienione ceny nie mogą uwzględniać pewnych zmiennych – takich jak stan danego produktu lub jego popularność w danej lokalizacji (na przykład antyczny fotel bujany może być bardziej popularny w jednej części kraju niż w innym kraju). Przewodniki cenowe mogą być ogólne lub specjalistyczne: niektóre obejmują szeroką gamę antyków, od mebli po ceramikę. Inni specjalizują się w takich przedmiotach, jak amerykańska ceramika i porcelana, orientalne sztuki dekoracyjne, meble z ruchu Arts and Crafts czy tłoczone szkło. Przewodniki cenowe są aktualizowane rutynowo. Sprawdź najnowsze wersje.

Katalogi aukcyjne publikowane przez domy aukcyjne sugerują, ile cena sprzedaży różni się od ceny wywoławczej. Pobierz katalog przed sprzedażą i poproś o otrzymanie listy „ceny zrealizowane”, która zawiera szczegóły, za które przedmioty faktycznie są sprzedawane. Przedmioty są warte tego, co ludzie są gotowi za nie zapłacić. Ceny mogą wzrosnąć szybko i dramatycznie, jeśli licytacja się nagrzeje.
Wskazówki dotyczące zakupów i zakupów

Tak samo jak odrabiasz pracę domową przed dokonaniem innych ważnych zakupów, warto zbadać antyki przed ich zakupem. Może to obejmować odwiedzanie sklepów z antykami, centrów handlowych i aukcji; rozmowa z kolekcjonerami i renomowanymi dealerami; oraz przewodniki cenowe, katalogi aukcyjne, książki i czasopisma dotyczące przedmiotów, które chcesz kupić. Im więcej wiesz, tym mniej prawdopodobne jest, że kupisz coś, co nie jest tym, co myślisz lub zapłacisz więcej, niż powinno.

Robiąc zakupy, zadawaj pytania:

Jak długo jesteś dealerem?
Czy należysz do jakichkolwiek organizacji zawodowych, takich jak stowarzyszenia dealerów, stowarzyszenia rzeczoznawców lub organizacje związane z określonymi rodzajami towarów?
Czy specjalizujesz się w niektórych przedmiotach? Dealerzy, którzy specjalizują się w tej dziedzinie, mogą Cię dużo nauczyć na temat odróżniania prawdziwych antyków, reprodukcji i podróbek.
Czy nosisz reprodukcje? Jeśli sprzedawcy mają reprodukcje wymieszane z antykami, reprodukcje powinny być wyraźnie oznaczone. Jeśli nie, należy uważać: niektóre reprodukcje są tak dobrze zrobione, że nawet eksperci mogą mieć problem z rozpoznaniem ich za to, czym są.
Skąd wiadomo, że przedmiot jest oryginalny, a nie fałszywy lub reprodukcyjny?
Jak ustaliłeś cenę za przedmiot?
Jakie kryteria wykorzystałeś do identyfikacji przedmiotu?
Czy zagwarantujesz autentyczność przedmiotu na piśmie? Jeśli dealer nie chce udzielić ci gwarancji, nie dyskwalifikuj zakupu. Wielu sprzedawców kupuje przedmioty bez całkowitej pewności co do ich autentyczności, ale cena powinna to odzwierciedlać.
Jakie są twoje zasady dotyczące zwrotów? Renomowany sprzedawca powinien zgodzić się na piśmie, aby odebrać wszystko, co zostało fałszywie przedstawione.

Decydując się na zakup przedmiotu, otrzymaj pisemne potwierdzenie zawierające nazwisko, adres i numer telefonu sprzedającego; data; pełny opis przedmiotu, w tym wiek, pochodzenie, wszelkie naprawy lub wymiany, cenę, którą zapłaciłeś i sposób zapłaty; oraz, jeśli sprzedawca twierdzi, że przedmiot jest autentyczny, pisemna gwarancja.
Słowo o zakupie online

Jeśli zdecydujesz się na zakup online, oto kilka dodatkowych punktów do rozważenia.

Poproś sprzedawcę o przesłanie Ci szczegółowych fotografii przedmiotu, który chcesz kupić.
Zapytaj, czy przedmiot można kupić i wysłać na podstawie „zatwierdzenia”. Pozwala to na sprawdzenie przedmiotu i być może lokalny ekspert również na niego spojrzy. Niektórzy sprzedawcy online umożliwiają kupowanie przedmiotów w ten sposób, często z warunkiem: jeśli zdecydujesz, że nie chcesz tego przedmiotu, możesz otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli zwrócisz przedmiot w określonym czasie i stanie w takim samym stanie, w jakim go otrzymałeś. . Jeśli zdecydujesz się kupić „po zatwierdzeniu”, zapoznaj się z warunkami na piśmie.
Inną opcją jest zapytanie sprzedawcy o korzystanie z usługi depozytowej. Głównym celem internetowych usług depozytowych jest ochrona kupujących i sprzedających przed oszustwami. Usługi Escrow akceptują i wstrzymują płatności od kupującego – często przelewem bankowym, czekiem, przekazem pieniężnym lub kartą kredytową – do momentu otrzymania i zatwierdzenia towaru. Następnie usługa depozytowa przekazuje płatność sprzedającemu. Kupujący uiszcza opłatę za usługę escrow online – zazwyczaj jest to procentowy koszt przedmiotu.
Zapytaj sprzedawcę, w jaki sposób przedmiot zostanie zapakowany i wysłany, a także koszty wysyłki.

Po więcej informacji

Jeśli masz problem z handlarzem antyków, najpierw spróbuj rozwiązać spór z dealerem. Jeśli przedmiot został zakupiony w pokazie antyków, domu handlowego lub domu aukcyjnego, zgłoś go zarządowi. Upewnij się, że działasz szybko. Niektóre firmy mogą nie przyjąć odpowiedzialności, jeśli nie złożysz reklamacji w określonym czasie. Jeśli nie możesz uzyskać satysfakcji, rozważ skontaktowanie się z lokalną agencją ochrony konsumenta w celu uzyskania informacji i pomocy.

Możesz również złożyć skargę do Federalnej Komisji Handlu i Twojego prokuratora generalnego.

Dodaj komentarz