Spam

Niechciany komercyjny e-mail – znany również jako „spam” – może być denerwujący. Co gorsza, może zawierać fałszywe oferty, które mogą kosztować cię czas i pieniądze. Podejmij kroki, by ograniczyć ilość spamu, a także traktuj oferty spamu w ten sam sposób, w jaki traktujesz niezaproszoną rozmowę telefoniczną z telemarketingiem. Nie wierz w obietnice od nieznajomych. Naucz się rozpoznawać najczęstsze oszustwa internetowe.

Jak mogę zmniejszyć ilość spamu?
Jak mogę pomóc zredukować spam dla wszystkich?
Zgłoś spam

Jak mogę zmniejszyć ilość spamu?
Użyj filtru e-mail.

Sprawdź konto e-mail, aby sprawdzić, czy udostępnia ono narzędzie do odfiltrowywania potencjalnego spamu lub do rozsyłania spamu do dużego folderu e-mail. Możesz rozważyć te opcje, gdy wybierasz dostawcę usług internetowych (ISP) lub usługę poczty e-mail.
Ogranicz ekspozycję.

Możesz zdecydować się na użycie dwóch adresów e-mail – jednego do wiadomości osobistych i jednego do zakupów, biuletynów, pokojów rozmów, kuponów i innych usług. Możesz także rozważyć skorzystanie z usługi jednorazowego adresu e-mail, która przekazuje wiadomości na Twoje konto stałe. Jeśli jeden z adresów jednorazowych zaczyna otrzymywać spam, możesz go wyłączyć, nie wpływając na stały adres.

Staraj się również nie wyświetlać swojego adresu e-mail publicznie. Dotyczy to postów na blogach, czatów, serwisów społecznościowych lub katalogów członkowskich online. Spamerzy używają internetu do zbierania adresów e-mail.
Sprawdź polityki prywatności i odznacz pola.

Sprawdź politykę prywatności przed przesłaniem swojego adresu e-mail na stronę internetową. Sprawdź, czy pozwala firmie sprzedawać wiadomości e-mail innym osobom. Możesz zrezygnować z przesyłania adresu e-mail do witryn, które go nie chronią.

Przesyłając swój adres e-mail na stronę internetową, poszukaj wstępnie zaznaczonych pól, które podpisują Cię w celu otrzymywania aktualizacji e-mail od firmy i jej partnerów. Niektóre witryny pozwalają zrezygnować z otrzymywania tych masowych wiadomości e-mail.
Wybierz unikalny adres e-mail.

Twój wybór adresów e-mail może wpłynąć na ilość otrzymywanego spamu. Spamerzy wysyłają miliony wiadomości do prawdopodobnych kombinacji nazw u dużych dostawców usług internetowych i poczty e-mail, mając nadzieję na znalezienie prawidłowego adresu. Tak więc popularna nazwa, taka jak jdoe, może dostać więcej spamu niż bardziej unikalna nazwa, taka jak j26d0e34. Oczywiście, jest minus – trudniej jest zapamiętać nietypowy adres e-mail.
Jak mogę pomóc zredukować spam dla wszystkich?

Hakerzy i spamerzy trollują po Internecie szukając komputerów, które nie są chronione przez aktualne oprogramowanie zabezpieczające. Kiedy znajdują niechronione komputery, próbują zainstalować ukryte oprogramowanie – nazywane złośliwym oprogramowaniem – które pozwala im zdalnie sterować komputerami.

Wiele tysięcy połączonych ze sobą komputerów tworzy „botnet”, sieć wykorzystywaną przez spamerów do wysyłania milionów wiadomości e-mail jednocześnie. Miliony komputerów domowych są częścią botnetów. W rzeczywistości większość spamu wysyłana jest w ten sposób.
Nie pozwól, aby spamerzy korzystali z twojego komputera.

Możesz zmniejszyć szanse, że Twój komputer stanie się częścią botnetu:

Korzystaj z dobrych praktyk bezpieczeństwa komputera i odłączaj się od Internetu, gdy jesteś daleko od komputera. Hakerzy nie mogą dostać się do komputera, gdy nie ma połączenia z internetem.
Zachowaj ostrożność podczas otwierania załączników lub pobierania plików z otrzymywanych wiadomości e-mail. Nie otwieraj załącznika do wiadomości e-mail – nawet jeśli wygląda na to, że pochodzi od przyjaciela lub współpracownika – chyba że się tego spodziewasz lub wiesz, co to jest. Jeśli wyślesz wiadomość e-mail z dołączonym plikiem, dołącz wiadomość z wyjaśnieniem, co to jest.
Pobierz darmowe oprogramowanie tylko ze stron, które znasz i którym ufasz. Może to być atrakcyjne dla pobierania bezpłatnego oprogramowania – takich jak gry, programy do udostępniania plików i dostosowane paski narzędzi. Pamiętaj jednak, że wolne oprogramowanie może zawierać złośliwe oprogramowanie.

Wykrywaj i pozbywaj się złośliwego oprogramowania.

Może być trudno stwierdzić, czy spamer ma zainstalowane złośliwe oprogramowanie na twoim komputerze, ale są też pewne znaki ostrzegawcze:

Twoi znajomi mogą Ci powiedzieć o dziwnych wiadomościach e-mail, które otrzymali od Ciebie.
Komputer może działać wolniej lub wolniej.
Możesz znaleźć wiadomości e-mail w swoim wysłanym folderze, których nie wysłałeś.

Jeśli Twój komputer został zhakowany lub zainfekowany przez wirus, od razu odłącz się od Internetu. Następnie podejmij kroki, aby usunąć złośliwe oprogramowanie.

Spam tekstowy jest dla twojego telefonu komórkowego tym, jaki spam e-mailowy ma do twojego komputera. Obaj mogą próbować nakłonić cię do ujawnienia danych osobowych.

Spam związany z wiadomościami tekstowymi to potrójne zagrożenie: często korzysta z obietnicy bezpłatnych prezentów lub ofert produktów, aby skłonić użytkownika do ujawnienia danych osobowych; może to prowadzić do niechcianych opłat na rachunku za telefon komórkowy; i może spowolnić działanie telefonu komórkowego.

Spam tekstowy to potrójne zagrożenie
Spam tekstowy jest nielegalny
Czy spam może
Złożyć skargę

Spam tekstowy to potrójne zagrożenie

Często korzysta z obietnicy darmowych prezentów, takich jak komputery lub karty podarunkowe, lub ofert produktów, takich jak tanie kredyty hipoteczne, karty kredytowe lub usługi umarzania długów, aby umożliwić ujawnienie danych osobowych. Jeśli chcesz odebrać swój prezent lub ubiegać się o ofertę, może być konieczne udostępnienie danych osobowych, np. Ile pieniędzy zarabiasz, ile jesteś winien, informacji o koncie bankowym, numeru karty kredytowej lub numeru ubezpieczenia społecznego. Kliknięcie łącza w wiadomości może zainstalować złośliwe oprogramowanie, które zbiera informacje z telefonu. Po tym, jak spamer ma twoje informacje, zostaje sprzedany marketerom lub, co gorsza, złodziejom tożsamości.
Może to prowadzić do niechcianych opłat na rachunku za telefon komórkowy. Twój operator sieci komórkowej może pobierać opłaty za odbieranie wiadomości tekstowych bez względu na to, czy zażądałeś.
Może spowolnić działanie telefonu komórkowego, zajmując miejsce w pamięci telefonu.

Spam tekstowy jest nielegalny

Wysyłanie niezamawianych komercyjnych wiadomości e-mail do urządzeń bezprzewodowych, w tym telefonów komórkowych i pagery, jest niezgodne z prawem, chyba że nadawca najpierw uzyska Twoją zgodę. Niedozwolone jest także wysyłanie niezapowiedzianych wiadomości tekstowych z automatycznego wybierania – urządzenia, które przechowuje i wybiera numery telefonów za pomocą generatora liczb losowych lub sekwencyjnych.

Wyjątki od prawa:

Transakcyjne lub relacyjne typy wiadomości. Jeśli firma ma z tobą relację, może wysyłać ci takie informacje, jak wyciągi lub informacje o gwarancji.
Wiadomości niekomercyjne. Obejmuje to ankiety polityczne lub wiadomości o zbieraniu funduszy.

Czy spam może

Oto kilka kroków, aby spam w wiadomościach tekstowych:

Usuń wiadomości tekstowe z prośbą o potwierdzenie lub podanie danych osobowych: uzasadnione firmy nie proszą o informacje takie jak numery kont lub hasła przez e-mail lub tekst.
Nie odpowiadaj i nie klikaj odsyłaczy zawartych w wiadomości: Łącza mogą instalować złośliwe oprogramowanie na Twoim komputerze i przekierowywać witryny wyglądające na prawdziwe, ale których celem jest kradzież twoich informacji.
Traktuj swoje dane osobowe, takie jak gotówka: Twój numer ubezpieczenia społecznego, numery kart kredytowych oraz numery rachunków bankowych i narzędziowych mogą być używane do kradzieży twoich pieniędzy lub otwierania nowych kont na twoje nazwisko. Nie podawaj ich w odpowiedzi na tekst.
Umieść swój numer telefonu komórkowego w rejestrze National Do Not Call.
Jeśli jesteś subskrybentem AT & T, T-Mobile, Verizon, Sprint lub Bell, możesz zgłosić spam do swojego operatora, kopiując oryginalną wiadomość i przesyłając ją na numer 7726 (SPAM), bezpłatnie.
Przejrzyj rachunek za telefon komórkowy za nieautoryzowane obciążenia i zgłoś je swojemu operatorowi.

Dodaj komentarz