Radzenie sobie z długiem #1

Samopomoc

Opracowanie budżetu

 

Pierwszym krokiem do przejęcia kontroli nad swoją sytuacją finansową jest dokonanie realistycznej oceny, ile pieniędzy bierzesz i ile pieniędzy wydajesz. Rozpocznij od wykazu swoich dochodów ze wszystkich źródeł. Następnie należy wymienić „stałe” wydatki – te, które są takie same w każdym miesiącu – takie jak płatności hipoteczne lub czynsz, opłaty samochodowe i składki ubezpieczeniowe. Następnie należy wymienić wydatki, które się różnią – takie jak artykuły spożywcze, rozrywka i odzież. Zapisywanie wszystkich wydatków, nawet tych, które wydają się nieistotne, jest pomocnym sposobem śledzenia twoich schematów wydatków, identyfikowania niezbędnych wydatków i priorytetyzacji pozostałych. Celem jest upewnienie się, że można związać koniec z końcem: mieszkanie, jedzenie, opieka zdrowotna, ubezpieczenie i edukacja. Informacje na temat technik budżetowania i zarządzania pieniędzmi można znaleźć w Internecie, w bibliotece publicznej oraz w księgarniach. Programy komputerowe mogą być przydatnymi narzędziami do opracowywania i utrzymywania budżetu, równoważenia swojej książeczki czekowej i tworzenia planów oszczędzania pieniędzy i spłacania długów.

Kontaktowanie się ze swoimi wierzycielami

 

Natychmiast skontaktuj się ze swoimi wierzycielami, jeśli masz problem ze związaniem koniec z końcem. Powiedz im, dlaczego jest to dla Ciebie trudne, i spróbuj opracować zmodyfikowany plan płatności, który zmniejszy Twoje płatności do bardziej zarządzalnego poziomu. Nie czekaj, aż Twoje konta zostaną przekazane do windykatora. W tym momencie twoi wierzyciele zrezygnowali z ciebie.

Radzenie sobie z kolekcjonerów długów

 

Prawo federalne określa, w jaki sposób i kiedy komornik może się z Tobą skontaktować: nie wcześniej niż o 8 rano, po godzinie 21, lub gdy jesteś w pracy, jeśli kolektor wie, że twój pracodawca nie akceptuje połączeń. Kolekcjonerzy nie mogą nękać Cię, kłamać lub wykorzystywać nieuczciwych praktyk, gdy próbują zebrać dług. I muszą uszanować pisemną prośbę od ciebie o zaprzestanie dalszych kontaktów.

Zarządzanie Twoimi kredytami samochodowymi i domowymi

 

Twoje długi mogą być niezabezpieczone lub zabezpieczone. Zabezpieczone długi są zazwyczaj powiązane z aktywami, takimi jak samochód na kredyt samochodowy lub dom na kredyt hipoteczny. Jeśli przestaniesz dokonywać płatności, pożyczkodawcy mogą odzyskać twój samochód lub zamknąć go w domu. Niezabezpieczone długi nie są powiązane z żadnym konkretnym aktywem i obejmują większość zadłużenia z tytułu kart kredytowych, rachunki za opiekę medyczną i kredyty na podpis.

 

Większość porozumień o finansowaniu samochodów umożliwia wierzycielowi przejęcie samochodu za każdym razem, gdy nie płacisz. Powiadomienie nie jest wymagane. Jeśli Twój samochód zostanie przejęty, być może będziesz musiał spłacić saldo należne z tytułu pożyczki, a także koszty holowania i magazynowania, aby ją odzyskać. Jeśli nie możesz tego zrobić, wierzyciel może sprzedać samochód. Jeśli widzisz, że domyślnie zbliżasz się, możesz lepiej sprzedać samochód sam i spłacić dług: unikniesz dodatkowych kosztów przejęcia i negatywnego wpisu w raporcie kredytowym.

 

Jeśli nie zaliczysz swojej hipoteki, natychmiast skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą, aby uniknąć wykluczenia. Większość kredytodawców chce z tobą pracować, jeśli wierzą, że działasz w dobrej wierze, a sytuacja jest tymczasowa. Niektórzy pożyczkodawcy mogą zmniejszyć lub zawiesić płatności na krótki czas. Jednak po wznowieniu regularnych płatności może być konieczne wpłacenie dodatkowej kwoty na poczet należnej kwoty. Inni kredytodawcy mogą zgodzić się na zmianę warunków hipoteki poprzez wydłużenie okresu spłaty w celu zmniejszenia miesięcznego zadłużenia. Zapytaj, czy zostaną ocenione dodatkowe opłaty za te zmiany i obliczyć ich łączną wartość w długim okresie.

 

Jeśli ty i twój pożyczkodawca nie możecie opracować planu, skontaktujcie się z agencją doradztwa mieszkaniowego. Niektóre agencje ograniczają swoje usługi doradcze dla właścicieli domów z kredytami hipotecznymi FHA, ale wiele z nich oferuje bezpłatną pomoc każdemu właścicielowi domu, który ma problemy z spłatą kredytu hipotecznego. Zadzwoń do lokalnego biura Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast lub władz mieszkaniowych w twoim stanie, mieście lub hrabstwie, aby uzyskać pomoc w znalezieniu w pobliżu legalnej agencji doradztwa mieszkaniowego.

Usługi obsługi długów

 

Jeśli zmagasz się ze znacznym zadłużeniem z tytułu kart kredytowych i nie możesz samodzielnie opracować planu spłat z wierzycielami, rozważ skontaktowanie się z usługą redukcji zadłużenia, np. Doradztwo kredytowe lub spłata zadłużenia. W zależności od rodzaju usługi możesz uzyskać porady, jak radzić sobie z rachunkami za montaż lub stworzyć plan spłaty wierzycieli.

 

Zanim rozpoczniesz współpracę z jakąkolwiek usługą redukcji zadłużenia, sprawdź to u swojego prokuratora generalnego i lokalnej agencji ochrony konsumentów. Mogą Ci powiedzieć, czy są jakieś skargi dotyczące firmy, z którą chcesz współpracować. Zapytaj swojego prokuratora generalnego, czy firma musi mieć licencję na pracę w twoim stanie, a jeśli tak, to czy jest.

 

Jeśli myślisz o uzyskaniu pomocy w celu ustabilizowania sytuacji finansowej, odtwórz najpierw pracę domową. Dowiedz się, jakie usługi oferuje firma, ile to kosztuje i ile czasu może zająć uzyskanie obiecanych wyników. Nie polegaj na słownych obietnicach. Zdobądź wszystko na piśmie i uważnie czytaj umowy.

 

Poradnictwo kredytowe

 

Renomowane organizacje doradztwa kredytowego mogą doradzić w zakresie zarządzania pieniędzmi i długami, pomóc w opracowaniu budżetu oraz zaoferować bezpłatne materiały edukacyjne i warsztaty. Ich doradcy są certyfikowani i wyszkoleni w zakresie kredytów konsumenckich, zarządzania pieniędzmi i długiem oraz budżetowania. Doradcy omawiają z Tobą całą twoją sytuację finansową i pomagają w opracowaniu spersonalizowanego planu rozwiązania problemów finansowych. Wstępna sesja doradcza trwa zwykle godzinę, z ofertą sesji kontrolnych.

 

Większość renomowanych doradców kredytowych to organizacje non-profit i oferują usługi za pośrednictwem lokalnych biur, przez Internet lub przez telefon. Jeśli to możliwe, znajdź organizację oferującą doradztwo osobiste. Wiele uniwersytetów, baz wojskowych, kas, kas mieszkaniowych i oddziałów amerykańskiej spółdzielni usług uzupełniających prowadzi programy doradztwa kredytowego non-profit. Twoja instytucja finansowa, lokalna agencja ochrony konsumenta oraz przyjaciele i rodzina również mogą być dobrym źródłem informacji i skierowań.

 

Należy jednak pamiętać, że status „non-profit” nie gwarantuje, że usługi są bezpłatne, niedrogie, a nawet zgodne z prawem. W rzeczywistości niektóre organizacje doradztwa kredytowego pobierają wysokie opłaty, które mogą ukrywać, lub zachęcają swoich klientów do „dobrowolnego” wkładu, który może spowodować większy dług.

Dodaj komentarz