Jak poprosić rodzinę i przyjaciół o sfinansowanie Twojego biznesu

Proszenie o pomoc to jedno; Prośba o pomoc finansową jest kolejną własną bestią. Jednak wiele małych firm i startupów zwraca się do rodziny i przyjaciół, aby pomóc w finansowaniu swojej firmy.

Wielu przedsiębiorców uruchamia lub sam finansuje swoją działalność. Ale to nie znaczy, że każdy założyciel oszczędza własne pieniądze, otwiera linię kredytową lub szuka kredytu bankowego. Dla niektórych sensowne jest poproszenie przyjaciół i rodziny o wsparcie finansowe.

Tom Scarda , konsultant biznesowy, który pomaga przyszłym przedsiębiorcom znaleźć odpowiednią franczyzę za pośrednictwem FranChoice, mówi, że wielu przedsiębiorców wpada na przyjaciół i rodzinę dla kapitału.

„Większość przyjaciół i rodziny mówi tak osobie proszącej o finansowanie firmy”, mówi. To znaczy „dopóki nie nadejdzie czas na napisanie czeku”.

Jeśli chcesz, aby Twoi bliscy kupowali w firmie, musisz uporać się z niezręcznymi uczuciami proszenia o pomoc i przekonać ich, że poważnie podchodzisz do tego biznesu i masz plan, aby odnieść sukces, mówi Scarda.

Aby to zrobić, musisz postępować zgodnie z tymi wskazówkami, aby poprosić przyjaciół i rodzinę o gotówkę za start.
1. Miej solidny biznesplan

Niezależnie od tego, czy pytasz swojego najlepszego przyjaciela, czy chodzisz do Bank of Mom and Dad, musisz traktować tę dyskusję jak z bankierem. Nie otrzymasz kredytu bankowego bez biznesplanu i nie powinieneś oczekiwać, że twoja rodzina i przyjaciele zainwestują w twoją firmę również bez niej. Twój biznesplan powinien zawierać dane finansowe , kamienie milowe i wskaźniki, które jasno określają, w jaki sposób planujesz zwiększyć rentowność swojego przedsięwzięcia.

Potrzebujesz pomocy przy tworzeniu solidnego biznesplanu? Nie ma problemu. Sprawdź te próbki biznesplanu lub skorzystaj z LivePlan , naszego oprogramowania do planowania biznesowego.

2. Poproś o wystarczającą ilość pieniędzy

Kiedy pytasz przyjaciół i rodzinę, aby rozstali się z ciężko zarobioną gotówką, instynktownie prawdopodobnie poprosisz o jak najmniej, ale Scarda mówi, że to niewłaściwe podejście. Jeśli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, aby rozpocząć działalność , to się nie uda. Scarda mówi, że musisz wziąć pod uwagę trzy pule pieniędzy:

Początkowa inwestycja : pieniądze potrzebne do przygotowania firmy na potrzeby klientów, zwane także kosztami początkowymi .
Kapitał obrotowy : pieniądze potrzebne do utrzymania biznesu do momentu osiągnięcia progu rentowności .
Kapitał domowy : pieniądze potrzebne do osobistego przetrwania w momencie uruchomienia firmy. Potrzebujesz pieniędzy, aby zapłacić własne rachunki – nie zapomnij o tym! Sześciomiesięczna rezerwa to dobra zasada, mówi Scarda.

3. Stwórz plan płatności

Jak planujesz spłacić rodzinę inwestorów? Jeśli nie planujesz zaoferować kapitału w swojej firmie w zamian za gotówkę (typowy scenariusz dla aniołów-inwestorów i inwestorów kapitału podwyższonego ryzyka ), musisz wymyślić plan spłacenia wszystkim z odsetkami, podobnie jak pożyczka biznesowa . Scarda sugeruje zaplanowanie pierwszej płatności sześć miesięcy po rozpoczęciu działalności.

Plan powinien również zawierać „co jeśli”: co, jeśli nie możesz dokonać płatności w jednym miesiącu? Jaki jest plan? Dzięki rozwiązaniu tych problemów z wyprzedzeniem zaoszczędzisz problemów. I wszystko to na piśmie. Dokument prawny jest najlepszy.
4. Spodziewaj się, że inwestorzy będą odgrywać aktywną rolę

Członkowie rodziny i przyjaciele, którzy inwestują w Twoją firmę, mogą chcieć powiedzieć, jak to się robi. To coś, o czym powinieneś porozmawiać przed zdobyciem pieniędzy od osób, z którymi jesteś blisko. Inwestorzy, nawet jeśli są twoimi rodzicami, będą chcieli chronić swoją inwestycję. Spodziewaj się, że zameldują się, zadadzą pytania dotyczące firmy i udzielą niezamówionej porady. Nie bierz tego osobiście, mówi Scarda – to relacja biznesowa i powinieneś traktować ją jako taką.

Przede wszystkim chcesz pokazać swojej rodzinie, że jesteś profesjonalny i przygotowany. Pokaż im, że jesteś gotowy na wielki czas, mając wszystkie niezbędne dokumenty i odpowiadając na wszelkie pytania. Najpierw ćwicz swój strój i przemyśl swoje odpowiedzi na ewentualne zastrzeżenia.

Wszystko to mówi, że istnieją różne powody, aby unikać mieszania biznesu i rodziny, biorąc pod uwagę opcje finansowania działalności. Istnieje wiele pułapek – Rada Młodych Przedsiębiorców podzieliła się kilkoma uwagami w tym artykule.

Tim Berry, założyciel Palo Alto Software (twórcy Bplans), ostrzega, że trudno jest wyjść z firmy, gdy trzeba odejść od firmy, jeśli zaangażowaliście rodzinę i przyjaciół w plan finansowania.

Susan Solvic twierdzi, że ważne jest, aby pamiętać, że trudne relacje osobiste nie staną się w magiczny sposób mniej skomplikowane, gdy dodamy nowy rodzaj relacji biznesowych. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się finansować swój biznes, pomyśl o długofalowych konsekwencjach – zarówno o sukcesie, jak io potencjale wolniejszego wzrostu niż miałeś nadzieję.

http://terazwsieci.pl/
http://www.gajg.pl/
http://www.bud-len.pl/
http://www.dcgroup.pl/

Dodaj komentarz