Inwestowanie online

Okazjami inwestycyjnymi, które podają niskie ryzyko i wysoką nagrodę, prawie zawsze są oszustwa. Podczas badania inwestycji przejdź do obiektywnych źródeł, takich jak:

amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd
twój państwowy regulator papierów wartościowych
instytucje samoregulacji sektora papierów wartościowych, takie jak Financial Industry Regulatory Authority (FINRA), Amex i Nasdaq

Ważne jest, aby mieć zaktualizowane oprogramowanie zabezpieczające i ćwiczyć podstawowe zabezpieczenia komputera na każdym komputerze używanym do uzyskiwania dostępu do kont finansowych.

Unikaj oszustw inwestycyjnych online
Zgłoś oszustwo inwestycyjne online

Unikaj oszustw inwestycyjnych online
Niezależnie sprawdzaj roszczenia.

Nigdy nie inwestuj w oparciu wyłącznie o to, co czytasz w internetowym biuletynie, na tablicy ogłoszeń lub w blogu – zwłaszcza jeśli inwestycja dotyczy małej, mało znanej firmy. Firmy lub jej promotorzy mogą łatwo zgłaszać pretensje na temat rozwoju nowych produktów, lukratywnych kontraktów lub kondycji finansowej firmy. Zanim zainwestujesz, musisz niezależnie zweryfikować te roszczenia. Korzystaj z obiektywnych źródeł, takich jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), państwowy organ nadzoru nad papierami wartościowymi oraz organizacje samoregulujące sektor papierów wartościowych (w tym FINRA, Amex i Nasdaq).
Odrób swoją pracę domową.

Wiele oszustw inwestycyjnych, w tym oszustw internetowych, wiąże się z niezarejestrowanymi papierami wartościowymi – dlatego zawsze należy przeprowadzić dochodzenie przed inwestycją. Oferty sprzedaży papierów wartościowych muszą być zarejestrowane w SEC lub być objęte zwolnieniem, w przeciwnym razie oferta jest nielegalna. Aby sprawdzić, czy inwestycja jest zarejestrowana, sprawdź bazę danych EDGAR firmy SEC i skontaktuj się ze swoim państwowym organem nadzoru rynku, aby uzyskać więcej informacji na temat firmy i osób ją promujących.
Bądź sceptyczny wobec odniesień.

Oszuści fałszywie zapewniają, że inwestycja została prawidłowo zarejestrowana we właściwej agencji, a następnie podany jest numer telefonu, aby można było zweryfikować „fakt”. Czasami podają ci nazwę prawdziwej agencji, a czasami tworzą jedną. Ale nawet jeśli agencja istnieje, dane kontaktowe, które dostarczają niezmiennie, są fałszywe. Zamiast rozmawiać z urzędnikiem państwowym, docierasz do oszustów lub ich kolegów, którzy dadzą wysokie oceny firmie, promotorowi lub transakcji.
Dokładnie sprawdź promotorów i przedstawicieli firmy.

Wielu oszustów powtarza przestępców. Gdy SEC pozywa osobę lub organizację, agencja wydaje „spór sądowy”. W przypadku sporów sądowych z 1995 r. Wystarczy poszukać promotora, jego firmy lub biuletynu, reklamowanej firmy oraz jej urzędników i dyrektorów. Możesz również sprawdzić osobę lub podmiot promujący tę możliwość, korzystając z darmowej usługi BrokerCheck firmy FINRA lub dzwoniąc do swojego stanowego organu nadzoru rynku papierów wartościowych.
Dowiedz się, gdzie handlu akcjami.

Wiele małych firm nie może spełnić wymagań dotyczących wykazu giełdy krajowej. Papiery wartościowe tych spółek wymieniają się natomiast na rynku „pozagiełdowym” (OTC) i są notowane na systemach OTC, takich jak Tablica Ogłoszeń OTC lub Różowe Arkusze. Zapasy, które handlują na rynku OTC, należą do najbardziej ryzykownych i najbardziej podatnych na manipulacje.

Zwróć uwagę na wysokie ciśnienia.

Strzeż się promotorów, którzy zmuszają Cię do zakupu, zanim będziesz miał szansę na przemyślenie i pełne zbadanie możliwości inwestycyjnych. Nie popadaj w linię, w której stracisz szansę na „jedyny w swoim życiu”, aby zarobić duże pieniądze, jeśli nie zareagujesz szybko.
Zastanów się nad źródłem i bądź sceptyczny.

Ilekroć ktoś proponuje ci porcję gorącego zapasu, zadaj sobie kilka pytań: Dlaczego ta osoba daje mi tę wskazówkę? W jaki sposób może skorzystać na wymianie? Osoba reklamująca akcje może być osobą wewnętrzną firmy lub płatnym promotorem, który może czerpać zyski, jeśli handlujesz.
Jak zgłosić oszustwo inwestycyjne online

Jeśli masz problemy z kontem inwestycyjnym online lub podejrzewasz o oszustwo inwestycyjne:

Złóż skargę do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, korzystając z internetowego Centrum Skargi. Podaj jak najwięcej szczegółów: podsumowanie problemu oraz nazwy, adresy, numery telefonu lub faksu oraz adresy e-mail lub strony internetowe każdej osoby lub firmy.

Więcej informacji na temat mądrego inwestowania i unikania kosztownych błędów można znaleźć na stronie inwestora SEC.

Jeśli uważasz, że twoje dane osobowe zostały wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem:

złożyć raport policji
złożyć skargę do Federalnej Komisji Handlu na stronie www.ftc.gov/complaint
odwiedź stronę kradzieży tożsamości FTC, aby dowiedzieć się, jakie kroki możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko zostania ofiarą

Czasami jest to reklama, która twierdzi, że kwalifikujesz się do otrzymania „darmowej dotacji” na pokrycie kosztów edukacji, remontów domu, wydatków związanych z prowadzeniem domu lub niezapłaconych rachunków. Innym razem jest to telefon rzekomo od agencji rządowej lub innej organizacji o oficjalnie brzmiącej nazwie. W obu przypadkach roszczenie jest takie samo: Twój wniosek o dotację jest gwarantowany i nigdy nie będziesz musiał spłacać pieniędzy.

Ale Federalna Komisja Handlu (FTC), krajowa agencja ochrony konsumenta, twierdzi, że oferty „pieniędzy za nic” to zazwyczaj oszustwa, czy widzisz je w lokalnej gazecie lub w krajowym magazynie, czy też słyszysz o nich przez telefon.

Niektórzy artyści oszustwa reklamują „bezpłatne dotacje” w ogłoszeniach, zachęcając czytelników do dzwonienia pod bezpłatny numer, aby uzyskać więcej informacji. Inne są bardziej odważne: wzywają cię z góry. Kłamią na temat tego, skąd dzwonią, lub twierdzą, że są uprawnieni, używając oficjalnie brzmiących nazw, takich jak „Federalna Administracja Grantów”. Mogą oni zadać ci kilka podstawowych pytań, aby ustalić, czy „kwalifikujesz się” do otrzymania dotacji. Prawnicy FTC twierdzą, że połączenia i przychodzące za darmo pieniądze są niezmiennie zdzierstwem.

Oszustwodawcy grantowi zazwyczaj podążają za scenariuszem: gratulują ci spełnienia warunków, a następnie poprosić o sprawdzenie danych konta, aby mogli „zdeponować dotację bezpośrednio na swoim koncie” lub pokryć jednorazową „opłatę manipulacyjną”. Osoba dzwoniąca może nawet uspokoić możesz otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli nie jesteś zadowolony. W rzeczywistości nigdy nie zobaczysz dotacji, którą obiecali; znikną z twoimi pieniędzmi.

FTC mówi, że przestrzeganie kilku podstawowych zasad może uchronić konsumentów przed utratą pieniędzy na te oszustwa „dotacji rządowych”:

Nie podawaj informacji o swoim koncie bankowym nikomu, kogo nie znasz. Oszuści wywierają presję na ludzi, aby ujawnili swoje dane z konta bankowego, aby mogli ukraść pieniądze na koncie. Zawsze przechowuj informacje o swoim koncie bankowym w tajemnicy. Nie udostępniaj go, chyba że znasz firmę i wiesz, dlaczego ta informacja jest niezbędna.
Nie wpłacaj żadnych pieniędzy za „darmowe” dotacje rządowe. Jeśli musisz zapłacić pieniądze, aby ubiegać się o „darmowy” grant rządowy, nie jest to naprawdę za darmo. Prawdziwa agencja rządowa nie poprosi cię o zapłacenie opłaty manipulacyjnej za dotację, którą już otrzymałeś – lub o opłacenie listy instytucji udzielających dotacji. Nazwy agencji i fundacji przyznających dotacje są dostępne bezpłatnie w dowolnej bibliotece publicznej lub w Internecie. Jedynym oficjalnym punktem dostępu dla wszystkich federalnych agencji grantowych jest www.grants.gov.
Look-alikes nie są prawdziwe. To, że dzwoniący mówi, że pochodzi z „Federalnej administracji grantów”, nie oznacza, że ​​jest. Nie ma takiej agencji rządowej. Poświęć chwilę, aby sprawdzić niebieskie strony w książce telefonicznej, aby potwierdzić swoje przeczucie – lub nie.
Numery telefonów mogą oszukiwać. Niektórzy twórcy używają technologii internetowej, aby ukryć swój numer kierunkowy w systemach identyfikacji rozmówcy. Chociaż wygląda na to, że dzwonią z Waszyngtonu, mogą dzwonić z dowolnego miejsca na świecie.

Dodaj komentarz