Czego potrzebują firmy venture capital?

Czego chcą inwestorzy venture capital? Jeśli musisz zapytać, to ty (i Twoja firma) prawdopodobnie nie jesteś dobrym kandydatem. I – na wypadek, gdybyś go nie rozpoznał – to nawiązanie do starego żartu: gdy ktoś zapyta sprzedawcę Ferrari, ile to kosztuje, sprzedawca odpowiada: „Jeśli musisz zapytać, nie możesz sobie na to pozwolić”.

Przedstawiam ten temat z tym przerobionym dowcipem, ponieważ tak wielu ludzi mówi „kapitał podwyższonego ryzyka”, gdy naprawdę oznacza „aniołów inwestorów” lub „inwestorów zewnętrznych”. Kapitał podwyższonego ryzyka jest bardzo wyspecjalizowany. W Stanach Zjednoczonych istnieje około 500 firm venture capital

Rozważmy ten wykres słupkowy z National Venture Capital Association. Zauważ, że kapitał podwyższonego ryzyka zajmuje około 4000 transakcji rocznie, a średnia wynosi około 20-30 milionów dolarów na transakcję. Obejmuje to inwestycje początkowe i działania następcze. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym artykule na temat różnicy między inwestorami aniołów a kapitałem podwyższonego ryzyka.
Inwestycja anioła na steroidy

Kapitał podwyższonego ryzyka potrzebuje wszystkich cech, jakich chcą aniołowie, ale większych i lepszych. Inwestorzy venture capital (zwani również VC) koncentrują się na wysokich zyskach za wysokie ryzyko. Podobnie jak większość aniołów, nie szukają tylko zdrowej firmy, czy tylko dywidendy; kupują procent własności przedsiębiorstw z zamiarem sprzedaży tych wartości procentowych za 10, 20, 50 lub więcej razy więcej niż początkowo zainwestowali. Zarabiają pieniądze, kiedy wychodzą, co się dzieje, gdy sprzedają swój udział za prawdziwe pieniądze.

Zbiór inwestycji dokonywanych przez VC nazywa się portfelem. Firmy, w które zainwestowali, znajdują się w ich portfolio. Udane portfolio rośnie co najmniej 10 razy co dwa lub trzy lata, a to oznacza wzrost realnych pieniędzy po wyjściu.

I to jest hit, więc nie mogą oczekiwać zwrotu w całej kolekcji firm. Zwycięzcy muszą zapłacić za przegranych. National Venture Capital Association twierdzi, że około 40 procent firm wspieranych przez VC zawodzi, kolejne 40 procent ma umiarkowane zyski, a tylko około 20 procent naprawdę odnosi sukcesy.

VC inwestują w firmy, które mają realne możliwości ogromnego wzrostu. Muszą mieć bardzo silne zespoły zarządzające. Muszą być w stanie zwiększyć skalę – co oznacza szybki wzrost sprzedaży – szybko. Muszą mieć coś innego, jak „tajny sos” lub technologię, która będzie ich bronić przed pożarciem przez silną konkurencję.

Rozważ wielkość transakcji na powyższym wykresie i zastanów się, co trzeba zrobić, aby zainwestować 20 milionów dolarów w transakcję. Inwestorzy venture capital (zwani także VC) zbierają fundusze w wysokości setek milionów, a nawet miliardów dolarów co trzy lata. Pochodzi z większych organizacji, takich jak firmy ubezpieczeniowe i uniwersyteckie fundusze kapitałowe, czasami przedsiębiorstwa, a nawet niektóre bardzo zamożne osoby. Przyjmowanie tych pieniędzy wiąże się z obowiązkiem inwestowania tych pieniędzy w obiecujące startupy i wschodzące firmy.

Kapitał podwyższonego ryzyka jest bardziej prawdopodobny, jeśli chodzi o kolejne rundy, więcej pieniędzy, po wczesnych inwestycjach na początku. Inwestorzy często mówią o „rundzie nasion” jako pierwszych kilkuset tysiącach dolarów, a następnie „seria A” przychodzi za kilka milionów po tym, jak finansowanie początkowe wygenerowało trakcję i wiarygodność, a następnie seria B i seria C, każda runda się powiększa (co oznacza więcej pieniędzy).

Przy tak dużych kwotach inwestycji stawki są odpowiednio wysokie. W dzisiejszych czasach kapitał podwyższonego ryzyka jest zwykle zaangażowany w późniejsze rundy, a nie w rundy nasion.

Jeśli nadal nie masz pewności, które źródło finansowania jest dla Ciebie odpowiednie, a nawet jakie opcje są dostępne, gdy nadejdzie czas na zabezpieczenie finansowania, zapoznaj się z naszą infografiką: 4 sposoby zabezpieczenia finansowania dla Twojego uruchomienia

Czy masz pytania dotyczące kapitału podwyższonego ryzyka? Podziel się nimi z nami w komentarzach poniżej.

Dodaj komentarz