10 dobrych powodów, aby nie poszukiwać inwestorów na starcie

Inwestorami startowymi są partnerzy, współwłaściciele, a czasem szefowie

Po inwestycji już nie jest twoja. To marzenie o budowaniu własnego biznesu kończy się, gdy przejmujesz zewnętrznych inwestorów startupowych. Masz teraz partnerów. Masz ludzi, którzy mają prawo własności, udziałów i głosu w kluczowych decyzjach. Nie określasz już własnych celów, strategii, kamieni milowych i tempa. Masz udział w biznesie, ale nie w swoim biznesie. Inwestorzy piszą czeki, aby posiadać poważną część swojej firmy. Przyznaję, że jest to oczywiste, ale powinieneś zobaczyć e-maile, które dostaję, w których ludzie myślą o inwestorach, jakby byli jakąś instytucją publiczną.
Inwestorzy nie są ogólni . Niektórzy stają się współpracującymi partnerami, a nawet mentorami, inni dręczą nieczułych krytyków. Niektóre są koniami trojańskimi. Niektórzy pomagają, inni nie. ( Wskazówka: wybierz ostrożnie, do których inwestorów się zbliżasz .)
Inwestorzy mogą być szefami . Nie jesteś swoją osobą, gdy masz inwestorów; jesteś częścią zespołu. Nie możesz sam decydować o wszystkim. Polityka ma znaczenie. Relacje inwestorskie mają znaczenie. Jeśli spieprzysz, robisz to na oczach innych ludzi, a to boli tych ludzi.
Samo sfinansowanie się nie znaczy . Jako przykład tego, co mam na myśli, przeczytaj ten artykuł z New York Times. Nie wygrałeś wyścigu, gdy dostałeś ten czek.
Inwestorzy czasami zabierają twoją firmę od ciebie . Znany konsultant ds. Strategii Sramana Mitra ma na ten dwuminutowy film kilka minut . Wydaje się, że mówi o Indiach, ale jest dobrze znana w Dolinie Krzemowej, a to, co mówi, doskonale się tu sprawdza.
Wycena ma kluczowe znaczenie dla nich i dla Ciebie . Mówiąc najprościej, wycena oznacza cenę. Jeśli chcesz dać tylko 10 procent swojej firmy inwestorom, którzy płacą 100 000 dolarów, mówisz, że Twoja firma jest warta 1 milion dolarów. I tak dalej. Prosta matematyka, ale wow, nie tak proste negocjacje.
Inwestorzy nie zarabiają, dopóki nie wystąpi zdarzenie płynnościowe . Dlatego zawsze mówimy o strategiach wyjścia. Możesz być najszczęśliwszą, najzdrowszą i najbardziej niezależną firmą na świecie, ale twoi inwestorzy nie będą zadowoleni, dopóki nie odzyskasz gotówki. Wygrana polega na odzyskaniu pieniędzy z firmy. Niektórzy nabywcy dużych spółek lubią dywidendy. Inwestorzy startowi nie.

Poza tym trudno jest wylądować inwestorom startupowym

Niemożliwe jest uzyskanie inwestycji dla pierwszego uruchomienia . Jeśli nie masz doświadczenia w uruchamianiu, zdobądź kogoś w swoim zespole. Chris Dixon powiedział to najlepiej: albo założyłeś firmę, albo nie . A jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś i nikt w twoim zespole też nie ma, to bardzo trudno.
Jeśli nie jest skalowalny, zapomnij o tym . Prawdziwe możliwości wzrostu są skalowalne. Kiedyś były to tylko produkty, ale teraz istnieją pewne skalowalne usługi, na przykład usługi sieciowe. Ale jeśli podwojenie sprzedaży oznacza podwojenie zatrudnienia ( to się nazywa body shop ), to inwestorzy nie będą zainteresowani.
Jeśli nie można tego obronić, to w najlepszym razie trudno . Nie, żebym ufał patentom jako obronie, ale tajemnicom handlowym, pędowi, połączeniu tajemnic handlowych i patentów, a także dobremu budżetowi obrony własności intelektualnej… jeśli ktokolwiek to potrafi, wtedy inwestorzy nie są zainteresowani. ( Oczywiście, co bym wiedział, pomyślałem, że Starbucks to zły pomysł, ponieważ uważałem, że to zbyt łatwe do skopiowania… zawsze są wyjątki .)

http://www.pandasc.pl/
http://uzyrafy.pl/
http://www.ajma.pl/
http://pansolo.pl/

Dodaj komentarz